Nedirak--Impatiens Wallerana
Prihranjivanje je najboilje vršiti jednom nedeljno i to ne velikim količinama đubriva i ne prejakim rastvorima đubriva, dakle i sa prihranjivanjem umereno. Biljka nije podložna tipičnim oboljenjima, ne privlače je ni insekti kao što su biljne vaši i druge česte cvetne napasti, pa je samim tim njeno gajenje više uživanje nego rad.
Zemljište treba da bude porozno i lako propustljivo jer njen koren ne podnosi tešku kompaktnu i sabijenu sredinu koja zadržava vodu. Najbolje je napraviti prirodnu drenažu pre sađenja sa nekoliko oblutaka koje ćete naređati na dnu saksije a kasnije preko kamenčića dodajte zemlju.Takođe ne morate u zemljište dodavati ni mnogo gnojiva ako je već zalevate tečnim đubrivima, jer će njeno lišće bujati a cvetovi će biti retki pa ćete tako smanjiti njenu dekorativnost.
Nedirak nesebično cveta celog proleća, leta i jeseni. Može se naći u mnogo različitih boja, od crvene, roze , ljubičaste, narandžaste, bele i u svim kombinacijama pomenutih, kao i njihovim mnogim nijansama. Kod nas se gaji kao jednogodišnja biljka, ali ona može uspešno da prezimi u odgovarajućim uslovima, to bi bila temperatura oko 15 do 18 stepeni C, kao i velika vlažnost vazduha, što zahteva jutarnje orošavanje. U rano proleće biljku treba orezati do 2-3 cm iznad površine zemlje, zatim je presaditi a kad olista izneti je na balkon ili u baštu. Delove biljke koje su odsećeni, mogu se užiliti u vodi i na taj način biljku razmnožiti,.ali to ipak zahteva malo veštine.
Ovaj cvet posebno dekorativno izgleda gajen u tzv. kaskadnim gredicama, to je posebno postolje od metala gde se saksije mogu poređati jedna ispod druge (na slici). Na ovaj način možete uz malo truda napraviti prelepe cvetne stubove koji će vašu baštu ili balkon učiniti bajkovito lepom
Коментари
Постави коментар